Slovenská pieseň o slobode

Autor: Marek Galiňski | 20.4.2015 o 21:20 | (upravené 20.4.2015 o 21:50) Karma článku: 5,43 | Prečítané:  661x

Zamysleli sa tvorcovia zákona, nad tým, že zákonom o slovenskej hudbe v éteri obmedzia slobodu podnikania v oblasti naformátovaných rádií?

Nie som právnik, nie som znalec všetkých zákonov v tejto republike, som celkom rád, keď sa mi darí sledovať tie zákony, ktoré sa týkajú môjho vlastného podnikania. Ale.

Patrím síce k mladším ročníkom, no rádiá ako také som začal vnímať pár rokov dozadu vďaka onehdajšiemu rádiu B1 (Je možné, že sa dalo chytiť iba v BA a okolí, ale zasa na východe bola tiež verzia Východ B1). Ak sa nemýlim, a pokojne ma opravte v komentároch ak sa mýlim, rádio B1 bolo jedným z prvých, ak nie prvým rádiom na Slovensku, ktoré malo svoj formát (rokmi overené "hity" pre generáciu 35+) a postupne vznikali ďalšie. Dnes ich už je mnoho, a to ako v éteri, tak aj na internete, a nie je ničím nezvyčajným, že si poslucháči vyberajú rádia práve podľa žánru, ktorý vysielajú.

Moja rečnícka otázka do pléna je jednoduchá. Ak vstúpi do platnosi zákon o povinnom hraní slovenských piesní, čo ak by som sa rozhodol založiť si rádio, ktoré chce hrať maďarské ľudové piesne? Alebo rádio, ktoré chce hrať české country? Alebo rádio, ktoré chce hrať talianskú operu?

 

Ústava slovenskej republiky v článku 35 hovorí:

(1) Každý má právo na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť.

pričom v zápätí dodáva:

(2) Zákon môže ustanoviť podmienky a obmedzenia výkonu určitých povolaní alebo činností.

 

Nie je však zákon predpisujúci hranie slovenských skladieb zásahom do slobody podnikania ako takej? Aký má zmysel na rádiu zameranom na klasickú hudbu púšťať Adama Ďuricu, Tublatanku, či MC Erika a Barbaru?

Ja skutočne prajem slovenskej hudbe veľa úspechov, prajem všetkým slovenským autorom produkujúcim kvalitu aby ich rádia hrali veľa a často. Ale keď si v demokratickej spoločnosti chcem naladiť rádio kde hrajú Beethovena a Vivaldiho, a niekto je ochotný také rádio prevádzkovať, nevidím dôvod, prečo by som v takomto rádiu mal hľadať kráľovnú bielych tenisiek.

P.S. veľmi rád si v komentároch pod článkom prečítam názor niekoho vzdelaného v oblasti práva na to či takýto zákon nie je tvrdým zakročením voči slobode podnikania ako takej, a či slobodu podnikania nejakým spôsobom negarantujú naše zákony, prípadne smernice EÚ.

Prajem všetkým pekný deň, nech si každý naladí to, na čo má chuť ;)

 

UPDATE:

Bol som upozornený na jeden ostavec v tomto návrhu zákona

(4) Ustanovenie odseku 3 sa nevzťahuje na vysielanie rozhlasovej programovej služby, kde rada na základe žiadosti podanej vysielateľom podľa § 51 ods. 4 rozhodla, že určenie podielu slovenských hudobných diel je zameraním programovej služby úplne vylúčené.

Ostáva otvorená teda iba jedna otázka - Kefalín, čo si vy predstavíte pod takým slovom "úplne vylúčené"?

Čo ak podnikateľským zámerom pri založení rádia zadefinujem, že moje programové zameranie je hrať aspon 90% kvalitnej zahraničnej hudby? Aj vtedy dostanem výnimku?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?