Legenda o pôvodných Bratislavčanoch

Autor: Marek Galiňski | 16.10.2014 o 12:00 | (upravené 16.10.2014 o 12:53) Karma článku: 13,33 | Prečítané:  40633x

Napriek tomu, že niektorí obyvatelia Bratislavy si myslia, že Bratislavčania vymreli, nemusí to byť úplne tak. Vážený pán Peter Skladaný, dovoľte mi venovať Vám jeden otvorený list.  

Vážený pán Peter Skladaný,

verím, že sa k tomuto otvorenému listu dostanete.

Ak sa Vy oháňate tým, že ste sa narodili v kráľovskom meste Prešov, mali by ste vedieť, že Bratislava bola korunovačným, a chvíľu, necelých 150 rokov, hlavným mestom Uhorska. Takisto by ste mohli vedieť, že prvé dôkazy o osídleni dnešného územia siahajú do obdobia Keltov, pričom už v období Veľkej Moravy bolo na Devíne veľké opevnené sídlo. Vaše vyjadrenie o Bratislave, ako o "zlátanine mesta a dediny" sa ma preto osobne dotýka tak isto, ako by sa Vás dotklo, keby som sa o Prešove tak typicky arogantne vyjadril, že "tam okrem Hlavnej ulice, divadla a rozdrbaných ciest nič nie je".

Ja Vám nijakým spôsobom neberiem to, že časť Vášho srdca ostala v Prešove. Prosím Vás ale, aby ste si uvedomili, že "pôvodní Bratislavčania" nie sú vyhynuté legendárne obyvateľstvo. A že Petržalka historicky nebola miestom sedlákov, ale domácich záhradkárov a obyvateľov, ktorí k tomuto mestu patrili. Kultúrny úpadok Bratislavy a "vymretie" trojjazyčného obyvateľstva, ktoré bolo v Bratislave úplne prirodzené - tieto dve udalosti nabrali spád práve po druhej svetovej vojne, keď sa vyššia moc rozhodla urobiť z Bratislavy moderné pokrokové mesto a výkladnú skriňu komunizmu. Ak sa teda obháňate tým, že Petržalka je zmes "SEDLÁKOV", vedzte, že dnešná podoba Petržalky vznikla ako potreba prisťahovať do Bratislavy obyvateľov z celého Slovenska. To sú ale všetko historické záležitosti, ktoré nám dnes môžu byť viac menej ukradnuté.

Ja som sa v Bratislave narodil, vyrástol som v Starom Meste, prežil som v Bratislave celý život - chodil som sem do škôlky, do školy, študujem tu a pracujem tu. Videl som denno denne ako sa Staré Mesto mení z rozbitej asfaltovej džungle plnej opadaných omietok na miesto, ktoré turisti, ktorí Bratislavu navštevujú, obľubujú. Mám v Bratislave rodinu a kamarátov, taktiež Bratislavčanov - a mnohí z nich sa aktívne podieľajú svojou činnosťou alebo dobrovoľníctvom na tom, aby Bratislava napredovala. Ak chceme Bratislavu zbaviť nálepký "výkladná skriňa komunizmu" a dať jej nálepku "európske veľkomesto", nedosiahne sa to samo, a nedosiahne sa to za rok ani za dva.

Neviem, koľko miest okrem Bratislavy a Prešova ste precestovali, ja však vôbec nesúhlasím s tým, že "Je svetovým unikátom, že je (železničná stanica) na kilometre vzdialená od autobusovej aj od letiska. Ozaj svetové!". Takéto tvrdenie svedčí buď o Vašej nevzdelanosti, alebo o potrebe "kopnúť si".

Pán Skladaný, neviem ako dlho žijete v Bratislave. Neviem v koľkých dobrovoľníckych zväzkoch ste, neviem koľko aktivistov ste aspoň raz finačne podporili. Ak Vám ale Bratislava tak strašne vadí a príde Vám ako to najhoršie možne miesto na život, citujem: "Zrútená synagóga, umreté Staré mesto, zničené historické budovy, spadnutá Cvernovka, Dimitrovka aj Stein, neriešené parkovanie, všadeprítomná drahota, premnožené komáre, zaplesneté Kramáre. Naozaj radosť tu žiť!!!", tak Vás prosím, zbaľte to tu, a choďte žiť do mesta, kde budete štastný. Pokojne aj do Prešova, do Prahy, do Londýna, kamkoľvek.

Toto mesto má za posledných 20 rokov za sebou veľa úspešných krokov, no veľmi veľa dôležitých krokov toto mesto ešte čaká. Toto mesto zúfalo a nutne potrebuje ľudí, ktorým nie je jedno v akom prostredí žijú a ktorí pre toto mesto aspoň niečo robia.

Toto mesto skutočne nepotrebuje ľudí, ako ste Vy, ktorých jediné čo tu drží je vidina väčšich peňazí, aby ste uživili svoju rodinu, a pritom písali na blog, že je "Najdrahšie mesto v strednej Európe a široko naokolí, zároveň poskytujúce najnižšiu úroveň životného štandardu". Toto vaše tvrdenie sa opäť nezakladá na pravde, za predpokladu, že pod pojmom "stredná Európa" si nepredstavujete iba Slovensko.

Bratislava je mestom pre všetkých ľúdí, ktorí tu chcú študovať, pracovať a žiť. Historicky to vždy tak bolo a iná možnosť nieje. Máme úžasnú slobodu a každý si môže vybrať kde bude žiť a vychovávať svoje deti.

Osobne Vás ešte raz prosím, ak tomuto nerozumiete, odídťe z toho mesta a uzavrite to na celý zvyšok života Vašimi slovami ako "nešťastnú náhodu". Blogom, ktorý ste napísali, nie len že nepomôžete tomuto mestu, ale svojimi formuláciami ste urobili hanbu sebe, celej Vašej rodine a sám seba ste degradovali raz a navždy na úroveň tých "SEDLÁKOV", do ktorých sa vo Vašom blogu obúvate. Ak nechcete urobiť nič pre to, aby ste tomuto mestu akokoľvek pomohli, tak tu žijete zbytočne. Ak tu ste z čisto egoistických dôvodov akými sú peniaze pre vlastnú rodinu a lepšia možnosť budovania kariéry, a nemáte akýkoľvek záujem sa tomuto mestu (alebo možno dedine, neviem ako to vnímate...) "odvďačiť", tak aspoň Vás drzo a arogantne prosím - držte hubu a krok. Vy ste prišli žiť sem, podľa pravidiel Bratislavy a Bratislavčanov, a je Vašou povinnosťou tieto pravidlá rešpektovať. Tak ako je povinnosťou každého Bratislavčana prispôsobiť sa Košiciam, keď je v Košiciach.

Myslím si, že Vašim blogom ste ofenzívne a hrubo urazili všetkých nie len Bratislavčanov, ale všetkých ľudí, ktorí tu žijú, pracujú a sem tam pomáhajú dobrej veci. Ak by som mal parafrázovať Martina Luthera Kinga, za seba poviem iba, že "Mám sen, že jedného dňa na všetkých uliciach a cestách Bratislavy, budú žiť ľudia bez ohľadu na svoj pôvod, všetci važiaci si prostredie v ktorom žijú, a bojujúci za spoločnú vec - lepšiu Bratislavu pre všetkých".

Ak mám však čítať prvoplánové blogy, ktorých cieľom je útočiť na všetko čo príde do cesty, veľmi rád sa pridávam k výzve, ktorá je podľa mna celkom legitímna, a tou je zbierka pre Vás, aby ste konečne našli svoje štastie.

https://www.facebook.com/pages/Zbierka-na-cestu-do-Presova-pre-p-Petra-Skladaneho/322369011282466

Minimálne Železničná spoločnosť Slovensko Vám vyšla v ústrety - zriadila priame IC do Prešova, aby ste tú cestumali čo najpohodlnejšiu. A vážení Ružinovčania, vyzývam Vás, zvážte iného veterinára. Ak Vám na tomto meste záleží, nepodporujte niekoho, kto sem prišiel "iba zarábať" a jeho vďakou je bezduché ""pi..vanie" na všetko naokolo.

Pán Skladaný, verím, že po prečítaní tohoto listu aspoň trochu prehodnotíte Váš prístup k tomuto mestu, alebo k miestu Vášho budúceho bydliska. Aj vy máte možnosť spraviť z Bratislavy lepšie miesto, a to tak, že pôjdete príkladom svojmu okoliu a budete si toto mesto vážiť. Ak to nedokážete, IC 1501 Šarišan odchádza z Hlavnej stanice vždy v piatok 15:37. Verím, že jeden, poslednýkrát, ešte pohľad na tú stanicu zvládnete ;)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?